Projekti ülevaade:
“Meedia.Teater” – kogukonnateatri projekt, mille keskmes olid noored ja nende lood meediast ning virtuaalmaailmast.
6 kuu jooksul oktoobrist 2024 – märtsini 2025 kohtusime erinevas vanuses ning erinevaid keeli kõnelevate noortega ja uurisime, mida nad ise arvavad internetiajastust, nutitelefonidest, eri liiki meedia mõjust, võimalustest ja ohtudest. Meie kohtumised toimusid nii temaatiliste linnalaagritena, kus osalejad õppisid filmitehnikaid kui ka loominguliste töötubadena, kus hakkasime kogutud kogemuslugusid juba etenduseks põimima.
Projekti lõpuks jõudsid 13 imelist noort oma lugudega vaatajate ette.
Kõik tegevused osalejatele ning publikule olid TASUTA.
Ajakava
21.-23. oktoober 2024, 3-päevane meedialaager.
7.november 2024 – 21. veebruar 2025. Loomingulised kohtumised.
18.-19.veebruar Teine meedialaager.
28.veebruar – 1.märts, Intensiivne peaproovi laager.
2.-3. märts 2025. Projekti tulemuste näitamine etenduste vormis.
LISAETENDUS 3.aprillil Improteater Impeeriumis (Ankru 10)
Loovmeeskond
Andres Popov lavastus, dramaturgia
Liia Kanemägi projektijuht, loovtööde juhendamine
Mario Laut filmi- ja meediakatsetused
Katrin Sigijane filmi- ja meediatöötoad
Sergei Petrov micro-fantastika töötoad
Projekt viidi ellu koostöös Briti Nõukoguga Eestis, et toetada sotsiaalset sidusust People To People Cultural Engagement programmi raames. Täiendavat teavet Briti Nõukogu tegevuse kohta Eestis leiab veebilehelt: www.britishcouncil.ee
Täname Põhja-Tallinna Valitsus, Põhja-Tallinna Tegevuskeskus, Eesti Kultuurkapital, BFM Laste Filmikool ja MTÜ RuaCrew
Peaproovide ja etenduste toimumiskoht:
IMPEERIUMi teatrisaal Tallinnas Põhjala tehases, Ankru 10. Tulla saab: trammiga (nr 1, 2, 5) ja bussiga (nr 32 ja 72)
Sirbi peatuses maha, jaluta üle tee ja keera Ankru tänavale sisse (Tallinna Kunstigümnaasiumi vastas).
Siit VAATA VIDEOT teekonna kohta!
Osalejad:
Projekt „Meedia.Teater“ andis noortele võimaluse rääkida oma meediaga seotud kogemustest läbi teatri. Ootuspäraselt sai enim tähelepanu sotsiaalmeedia, kuid mitte ainult. Koos TUUM Teatri loovisikutega lõid noored etenduse “meedia.teater.ee”, mis peegeldab nende päris kogemusi ja arusaamu ning aitab näha digimaailma võimalusi ja väljakutseid noorte enda perspektiivist.
Osalejad
Danna Toht, Elisabeth Haugas, Helin Luberg, Jesse Sverre Laido, Karoliina Hermann, Kateryna Kornieva, Lilli Paulus, Nora Mia Pai, Siim Kaasik, Sofija Tsirkunova, Vera Nika Mihhailova, Stella Sipp, Lisa Tarazevych
TAGASISIDE:
8. klassi õpetaja ning noorte tagasiside:
Aktiivne tund etendust jälgides möödus lennates. Eelnevalt oli kuulda nurinat, miks me peame seal istuma. Pärast arutele jõudsime nagu üks mees veendumusele ja õpilastel tekkis arusaam, et oli ääretult vajalik üritus just õigele sihtgrupile. Jõudis kohale!
Enamus minu õpilastest näitasid üles vaimustust, aga ka hämmingut, et noored ise tõesti suudavad refereerida sotsiaalseid teemasid ja neid esitada.
Rääkisime veel ühismälust ja publiku ühisest hingamisest (seoses Ukraina sõjaga). Paljudele oli see vapustav ja puhastav kogemus – selgus noorte tagasisidest mulle.
Õppetöö käigus suunasid noored tähelepanu ka erinevatele kunstidele, teatril on info edastamiseks võimsad vahendid (video, liikumine, valgus, ruum tervikuna), aga ka vaikus – silmad ja kõrvad. Lavastaja tundlikus määrab need mõjurid. Aga seekordselt vapustas noori, kuidas ikkagi suudeti ajakohast probleemistikku esitada. Usume et me kõik saime seeläbi paremateks:)
Loodan väga, et õpilased mõistavad ja suudavad luua seoseid igapäevaeluga.
Tegelikult olime seisukohal, et noorsoolavastusi on vähe ja selgitusi veelgi vähem. Ka pealtvaatajate ülesanne on nüüd ja praegu sellest rääkida, arutada ja lahedusi pakkuda. Aitäh, et usute ja meid uskuma panite 🙂
LOE intervjuud portaalis TEEVIIT: “Meedia.Teater” ja noorte digimaailm laval