PROJEKTId
Värskelt toimunud
Noorteprojekt "Meedia. Teater"
Meedia.Teater – noored digimaailma laval
2024.aasta sügisel sai alguse TUUM Teatri kogukonnateatriprojekt „Meedia.Teater“, mille eesmärgiks oli anda noortele ruum ja tööriistad, et rääkida iseenda häälega oma digimaailma kogemustest. Projekti tulemusena jõudis lavale etendus „meedia.teater.ee“ – lugu noorte digielust, loodud noorte endi kaasabil.
Projektijuht Liia Kanemägi: „See projekt on olnud tõestus, et noored tahavad ja oskavad oma arvamust avaldada, kui neile antakse selleks ruumi ja tööriistu.“
Kogemus, mis kasvatas julgust ja teadlikkust
Projekti protsess kestis kuus kuud ning hõlmas sügisesi ja talviseid laagreid, iganädalasi töötubasid ja tihedat koostööd meedia- ja teatriprofessionaalidega. Osalejateks olid noored vanuses 14–17 – eesti, vene ja ukraina kodukeelega peredest.
Projektis uuriti ja jagati isiklikke lugusid teemadel nagu meediast tingitud ärevus, nutisõltuvus, virtuaalsed suhted, identiteet ja kultuuriline kuuluvus. Noored kirjeldasid ausalt oma tundeid ja tähelepanekuid, mida toetasid audiovisuaalsed klipid ja liikumine laval.
Etendus ei andnud vastuseid, vaid esitas küsimusi. See ärgitas publikut kaasa mõtlema ja lõi ühendusi põlvkondade vahele.
Tagasiside etenduse vaatajalt: „Noored ei pea meile kogu aeg selgitama, mida nad teevad – nad saavad väga hästi aru nii virtuaalmaailma headest kui halbadest külgedest. Täna me lihtsalt kuulasime neid.“
Rakendusteater kui koostöö alus.
Projekti metoodiks oli rakendusteater, kus noored olid kaasautorid, mitte lihtsalt osalejad. Loovtöötoad, mängud, arutelud ja visuaalne looming lõid keskkonna, kus igaüks sai rääkida omas keeles – olgu see sõnaline, visuaalne või füüsiline. Kedagi ei sunnitud ka lavale minema, osaleda võis ka etendust teenindavas ja tehnilises osas. Meediatemaatilisi töötubasid ja tegevusi viisid läbi oma ala professionaalid Mario Laut ja Katrin Sigijane.
Etendus kui dialoog, mitte ainult lavastus.
Lavale jõudis 13 noort. Toimus kolm etendust ja üks lisaetendus kooliklassidele. Kokku jõudis projekt ligi 220 inimeseni. Etendused olid vahetud, liigutavad ja mitmekihilised.
Etenduse vaataja tagasiside: „See ei olnud ainult negatiivne ega ainult positiivne – see oli sügavalt isiklik sissevaade meediamaailma.“
Mõned etenduse teemad, nagu Ukraina sõda ja identiteet, tekitasid ka vastakaid reaktsioone. Üks õpetaja jagas, et vene kodukeelega väikeklassis said mõned õpilased tugevaid emotsioone:
Õpetaja tagasiside etenduselt: „Arutelu oli väga emotsionaalne. Osad olid solvunud, teised delikaatsed. Aga mulle isiklikult väga meeldis, ja ma tahan kindlasti mõne järgmise projekti raames jälle koostööd teha.“
Mõju ja tulevik
meedia.teater.ee ei olnud lihtsalt etendus – see oli õppeprotsess, sotsiaalne dialoog ja kodanikujulguse harjutamine. Õpilased, õpetajad ja vaatajad tõid korduvalt esile, et kogetu pakkus uusi teadmisi nii meediast, teatri võimalustest kui ka iseendast.
Etenduse lavastaja ja dramaturg Andres Popov: „Dokumentaalformaat saabki laval elada ainult siis, kui lavalolijad on siirad. Täna nad olid. Ja see oli võimas.“
TUUM Teater usub, et kui noortele anda ruum, aeg ja kuulajad, leiavad nad ise oma sõnad ja väljendusviisid. Projekt Meedia.Teater oli üks samm selles suunas.
LOE intervjuud portaalis TEEVIIT: “Meedia.Teater” ja noorte digimaailm laval
VAATA HETKI
Hetked püüdis filmile meediameister MARIO LAUT
Galerii



























